Skip to main content

Ako sa začína toto ochorenie?

Ochorenie – Reumatoidná artritída sa zvyčajne začína pomaly a plazivo, ale v 10% prípadov môže nastúpiť náhle. K sprievodným znakom patrí horúčka, celková slabosť, únava, najmä ak sa súčasne vyskytuje aj zápal ciev.

Ako ju liečiť?

Pacient zohráva dôležitú úlohu v liečbe reumatoidnej artritídy a preto je nevyhnutné, aby bol náležite poučený o pôvode ochorenia a liečebných zámeroch. Len tak si môže uvedomiť aká potrebná je jeho spolupráca pri dosiahnutí požadovaného liečebného výsledku. Ochorenie sa nedá vyliečiť, je však možnosť zmierniť bolesti, zlepšiť pohyblivosť a do určitej miery predísť následkom. Rozlišujeme tri úrovne pôsobenia proti tomuto ochoreniu:

1. Telesné cvičenie

jeho cieľom  je udržať svalovú silu, vyhnúť sa stuhnutosti a predísť deformitám. Je potrebné nájsť vhodnú rovnováhu medzi cvičením a oddychom, ktorý by nikdy nemal trvať pridlho lebo prispieva k vzniku stuhnutosti. Cvičenie sa vykonáva ľahšie po aplikácii tepla na bolestivé zóny a záťaž treba vždy zvyšovať postupne. Liečba prácou je veľmi prínosná pri tomto ochorení a spočíva v nácviku základných zručností, potrebných pri každodenných činnostiach, pod dohľadom rehabilitačného pracovníka.

2. Farmakologická liečba:

neexistuje žiaden zázračný liek, ktorý by dokázal ochorenie vyliečiť. Používajú sa viaceré prípravky s dvojakým cieľom: zmierniť bolesti a zastaviť postup ochorenia.

3. Chirurgické prostriedky:

umelé náhrady bedrového a kolenného kĺbu sa odporúčajú  v prípade závažnej deštrukcie spomínaných kĺbov. Pri takzvanej synovektómii sa odstraňuje časť zapálenej kĺbovej výstelky.

Prognóza : 10% pacientov s diagnózou reumatoidnej artritídy sa dostáva do stavu úplnej invalidity asi po desiatich rokoch trvania ochorenia. Na druhej strane ďalších 10% sa za ten istý čas dostane do stavu zdanlivého vyliečenia. Zvyšok pacientov sa cíti viac alebo menej obmedzený vo svojej aktivite, hoci väčšina z nich je schopná vykonávať s určitými obtiažami svoju prácu. Budúcnosť tejto choroby vzhľadom na pokrok v liečbe sa zdá priaznivá, tak v otázke prevencie ako aj pri hľadaní definitívneho vyliečenia.

Reumatoidná artritída sa dá ovplyvniť aj terapiou pomocou pijavice lekárskej. Bioaktívne látky, ktoré má pijavica lekárska (je ich cez 150 druhov) majú okrem iného výrazné protizápalové účinky, upravujú  vlastnosti  krvi, zlepšujú kvalitu stien ciev a žíl a pod.. Tiež odporúčame vyšetrenie zo živej kvapky krvi pod mikroskopom, ktoré môže odhaliť skryté príčiny vzniku vašich zdravotných problémov. Pri tejto diagnostike sa odoberie kvapka krvi, z ktorej sa následne urobí jej rozbor a sleduje sa aktuálny stav organizmu.