Skip to main content

Mám 27 rokov a už dlhší čas trpím na bolesti krčnej chrbtice, ktoré idú až do oblasti hlavy. Z toho ma bolí hlava a mávam aj závraty. Mávam často stuhnutú krčnú chrbticu. Ako mám predchádzať týmto problémom? Masáže mi prospievajú. Je to správne v nich pokračovať?

 

Stuhnutá krčná chrbtica je často krát sprevádzaná bolesťami, ktoré sama popisujete. Príznaky, ktoré máte sú neprimerané veku. Pravdepodobne máte nejaké náročnejšie zamestnanie, pri ktorom ste často v strnulých polohách ako je sedenie alebo aj státie. V týchto polohách je krčná chrbtica namáhaná najviac. Opakované stuhnutie krčnej chrbtice a zvlášť po pravidelných masážiach svedčí aj o opakujúcej sa príčine, ktorá toto stuhnutie spôsobuje.

Príčiny stuhnutia krčnej chrbtice

Príčin môže byť viac. Môže sa jednať o strnulý sed za počítačom, dlhé státie, prievan alebo klimatizácia na oblasť hlavy, či krku a podobne. Bolesť hlavy je pravdepodobne len sprievodný znak stuhnutých krčných svalov, ktoré blokujú a pritláčajú nielen nervové vlákna, ale blokujú aj cirkuláciu krvi do hlavy a ďalšie fyziologické pochody. To, že vás sprevádzajú aj závraty, značí o ďalších príčinách, ktoré vám tento problém ešte viac komplikujú.

Komplexom takýchto príznakov najčastejšie trpia učitelia. Súvisí to hlavne s nepravidelným pitným režimom, čo spôsobuje blokovanie a nahromadenie lymfy v terminuse, krku a šiji. Vzhľadom na to, že lymfa je kanalizáciou tela a odvádza z tela všetky nahromadené nečistoty, jej blokovanie prináša so sebou tuhnutie svalov, miestne zatoxikovanie tkaniva a následné oslabenie miestnych orgánov a svalov. V tomto prípade už nestačí len klasická masáž. Závrate však úzko súvisia aj so stresom, preťaženou psychikou človeka a celkovou vyčerpanosťou (pokiaľ sú vykonané vyšetrenia vylučujúce závažne ochorenia).

Ako tomu predchádzať?

Predchádzanie týmto problémom súvisí s odhalením hlavnej príčiny – prečo sa vám to opakovane vracia. Pokiaľ vám masáže prospievajú, treba v nich pokračovať. Možno len zvážte, či by ste ich mohla obohatiť o lymfodrenáž, ktorá vám prečistí lymfatický systém a masáž pomocou baniek – bankovanie, kvôli intenzívnemu prekrveniu. V prípade pretrvávania bolestí, môžete skúsiť pijavice lekárske, ktoré tiež pomáhajú pri odstránení spazmov. Pijavica lekárska vám dá navyše  bonus v podobe detoxikácie organizmu, vylepšenia kvality krvi a mnoho ďalších.