Skip to main content

Dobrý deň, pán Legát v čom spočíva metóda Su – Jok a odkiaľ pochádza? Ďakujem.

 

Odkiaľ pochádza tento liečebný systém?

Su-Jok je systém liečebnej techniky , ktorý vypracoval vedec pochádzajúci z južnej Kórei, profesor Park Jae Woo. História tejto liečebnej techniky siaha ďaleko – pán profesor nadviazal  na niektoré prastaré poznatky tradičnej ázijskej medicíny. Slová Su-Jok, sú kórejským výrazom pre ruku a nohu, a je to systém, založený na princípe podobnosti. Stále viac súčasných vedcov sa prikláňa k názoru starovekých autorít, že každá časť ľudského tela nesie v sebe informácie o celku. Hovoríme tomu princíp hologramu.

Doteraz poznáme viacero oblastí (ušnica, chodidlo, ruka, niektoré sliznice, ale dokonca aj tvár, jazyk, či očná dúhovka), ktoré verne zrkadlia stav nášho organizmu. Ak si uvedomíme koľko autoregulačných mechanizmov sa nachádza v našom tele, potom je potrebné uznať, že na vznik ochorenia  musíme  vlastne vynaložiť dosť tvrdú prácu. Veď sa o to, často roky poctivo snažíme. Neprirodzeným spôsobom života, dlhodobým prijímaním chemických jedov alebo ignorovaním, prípadne zámerným potláčaním signálov, ktoré sa nám náš organizmus snaží vysielať. Už vieme, že prakticky každé ochorenie, kdekoľvek v tele sa prejaví zvýšenou citlivosťou a zmenami v tzv. projekčnej oblasti. V systéme Su-Jok, slúžia ako projekčná oblasť časti našich rúk a nôh.

Na stimulovanie projekčných bodov sa používa nejaký predmet s tupým hrotom, pomocou ktorého systematickým spôsobom stimulujeme príslušnú zónu. V urgentnej situácií sa môže použiť aj zápalka.

Ako to funguje?

Presný mechanizmus akým spôsobom, v tomto prípade k ovplyvneniu bolesti dochádza, doteraz nie je známy. Vie sa však, že  jednu z podstatných úloh tu zohráva nervový systém. Podľa údajov WHO (svetová zdravotnícka organizácia) trpí veľké percento ľudí v tej či onej forme na nežiadúce účinky liekov. Tieto by im v podstate mali vlastne pomáhať. Su-Jok je naproti tomu metóda úplne bezpečná. Ani pri nesprávnej aplikácii nemôže ublížiť. Po krátkom zaškolení a pochopení princípu, zvládne stimuláciu reflexných bodov snáď každý.

Veľkou výhodou Su- Joku  je skutočnosť, že ošetrovanie projekčných zón možno bez obáv kombinovať s klasickým liečebným postupom, ktorý vám predpísal váš lekár. Môže však pomôcť aj v prípadoch, kde je použitie chemických liekov nevhodné, alebo neprináša žiadúci efekt.