História a púšťanie krvi pomocou pijavice

je spomínané lekármi už v starom Ríme (napr. Galen) a vo východnej medicíne (napr. Ibn Sina – Avicenna). História hovorí, že pijavica je na scéne už tisíce rokov. Najstaršia zmienka o terapii pijavicami siaha o tritisíc rokov dozadu. Egyptská hrobka faraóna 18tej dynastie (r. 1567 – 1308 pred n. l.).

Zmienok z histórie poznáme veľa a napr. Kleopatra sa tiež liečila pijavicami. Uznáva sa, že jej pomohla otehotnieť práve liečba pijavicou lekárskou. V Európe sa prvé zmienky o liečbe pijavicou lekárskou objavili v dielach gréckeho lekára a básnika Nikandrosa z Colophon (2.str.n.l.). V minulosti sa často používali pri chudnutí a hovorí sa, že sa bez väčších problémov zbavovali 5 až 10 kg. Botticcelli používal pijavice, aby mal lepší hlas.

O masovosti používania a teda o účinnosti hirudoterapie svedčí skutočnosť, že v 30-tych rokoch 18str. bolo len v Rusku predaných 30miliónov pijavíc ročne. História ukazuje, že liečebná užitočnosť pijavíc bola veľmi vysoká. Na prelome 18. a 19. storočia vyvážalo Rusko do západnej Európy a predovšetkým do Francúzska 80 až 100 miliónov ročne. Taktiež Maďarsko bolo veľkým vývozcom pijavíc.

Neskôr bolo liečenie pijavicou vytlačené metódou púšťania krvi žilou. Používanie pijavíc pri liečení sa udržalo iba u liečiteľov, mníchov a teda aj v ľudovom liečiteľstve. V priebehu druhej polovice 19. storočia a začiatkom 20. storočia sa vzťah k hirudoterapii veľmi pomaly menil. Lekári si všimli, že pri niektorých chorobách liečenie pôsobí na celý organizmus a to bez vedľajších účinkov.

Hirudoterapia dnes

Je možné s poľutovaním konštatovať, že i niektorí súčasní predstavitelia modernej medicíny sa stavajú k hirudoteapii prinajmenšom s nedôverou. Stále uprednostňujú farmakologické liečenie, bez ohľadu na fakt, že je klesajúca účinnosť liekov a stúpajúca chorobnosť. Najzaujímavejšie na tom je, že najväčšie námietky majú práve tí ,,odborníci”, ktorí o hirudoterapii nevedia absolútne nič – predniesol jeden známy český lekár.

Pijavicami lekárskymi sa dnes úspešne liečia nielen ľudia, ale aj zvieratá. Medzi našich zvieracích pacientov patria najčastejšie mačka, pes, kôň a tiež niektoré hospodárske zvieratá.

Dnes sa pijavice množia v zajatí v inštitúciách, ako Bristol Zoo Gardens. Pijavice našli novú slávu v mikrochirurgii, kde lekári vyžadujú precíznosť pijavíc, odviesť upchaté cievy, zrazenú krv zo zranených miest. Plastickí chirurgovia sú zvlášť vďační pre prínos, ktorý robia pijavice pri ťažkých transplantáciách a rekonštruktívnej chirurgii.

O užitočnosti svedčia i zákony v niektorých krajinách, ktoré ich už stáročia zákonom chránia.

Ktoré liečia?

na svete existuje približne 600 druhov pijavíc. Z nich sa v medicíne používajú len tri druhy. Tieto pijavice sa od iných rozlišujú ľahko, pretože na chrbte majú žlto-oranžové alebo zelené prúžky. Ostatné druhy pijavíc sú absolútne nevhodné pre medicínske účely. Lekárske pijavice sú na červenej listine a v prírode sa už takmer nevyskytujú.