Pijavica lekárska

po prisatí vylučuje do rany zmes slinných tekutín, zloženú z biologicky aktívnych látok. Nikdy ju nenechávame prisatú na tele do samovoľného odpadnutia. Je to zbytočné, pretože väčšinu látok vstrekne do tela v priebehu prvých desať minút až do cca 22-25 minút. Na tele je postačujúcich do 30-35 minút. Potom sa stiahne pomocou liehu z tela dole. Nikdy sa nesmie soliť.

Aplikácia pijavice lekárskej nasleduje až po  spísaní anamnézy klienta, aby sa vylúčili možné kontraindikácie. Pokožka pacienta musí byť čistá a bez pachu, inak sa pijavička neprisaje. Trojgramová pijavička dokáže vysať až 15 ml krvi a potom sama odpadne. Následne z ranky vyteká  krv aj do 12 hod. Je to však jemné slzenie a u každého pacienta individuálne. V posledných desaťročiach skúmala rada vedcov, pomocou najpresnejších prístrojov, zloženie slín pijavičky. Boli v nich zistené fermenty, inhibítory a aj iné látky, ktorých funkcie neboli dodnes objasnené. A vďaka tomu sa dá s určitosťou tvrdiť, že pijavičky neliečia len chorý orgán, ale že je to živý, veľmi zložitý, originálny, nešpecifický stimulátor, pôsobiaci na celý ľudský organizmus, predovšetkým na systém látkovej výmeny v bunkách, vlásočniciach a lymfatických cievach.

Výsledok Hirudoterapie

aplikácia pijavice zaručí aj zvýšenie imunobiologickej odolnosti a obnovenie porušenej rovnováhy v organizme. Sú to napr. normalizácia teploty, krvného tlaku, hladiny cukru a teda zlepšenie zdravotného stavu. Taktiež je dôležité reflexné pôsobenie na organizmus, čo vedie k adekvátnym reakciám vegetatívneho a centrálneho nervového systému. Vzhľadom na to, že pijavica detoxikuje telo, je potrebný zvýšený príjem tekutín pre lepšie odplavovanie škodlivín z tela.

Zahryznutie pijavice lekárskej cíti pacient ako slabé elektrické mravenčenie. Uhryznutie nie je bolestivé. S látkou histamín môže prebiehať proces liečby tak, že rana ľahko svrbí, podobne ako uštipnutie hmyzom. Reakcie po aplikácii bývajú tiež u každého klienta rôzne. Sekrét pijavice účinkuje chemicky, zabíja bolesť a zastaví pocit uštipnutia.

Kedy sa pijavice nechcú zahryznúť?
  • pri studenej pokožke
  • pri fajčiaroch
  • pri pacientoch, ktorí užili alkoholický nápoj
  • pri použití krému a sprchového gélu
  • pri starších ľuďoch
  • ak cítia parfum alebo voňavý éterický olej
  • ak je pacient príliš nervózny
  • ak je silné svetlo
  • ak je zamračené