Skip to main content

Aké príznaky má toto ochorenie ?

 

Reumatoidná artritída – príznaky

artritída sa vyznačuje príznakmi, ku ktorým patrí bolesť, opuch a stuhnutosť postihnutých kĺbov. Začiatky artritídy sa prejavujú tým, že zvyčajne toto ochorenie postihuje malé kĺby, a to najmä kĺby medzi záprstnými kosťami a prvými článkami prstov. Ľudovo sú nazývané aj hánky. Skĺbenie medzi pred-priehlavkovými kosťami a prvými článkami prstov nôh, medzi prvým a druhým článkom prsta a zápästie. Neskôr sa toto ochorenie rozšíri na ďalšie kĺby ako kolená, ramenné kĺby a členky.

Typické je postihnutie kĺbu spájajúceho hlavicu sánky so spánkovou kosťou lebky. Počet napadnutých kĺbov, závisí od závažnosti ochorenia a od dĺžky jeho trvania. Pre artritídu je charakteristické symetrické postihnutie kĺbov. To znamená, že zápal zápästia na jednej ruke je súčasne sprevádzaný zápalom na druhej ruke. Bolesť je veľmi premenlivá od miernej citlivosti až po veľmi intenzívnu, miernu bolesť v pokoji a stupňujúcu sa pri pohybe. Zápal kĺbu vyvoláva opuch a pocit tepla v spomínaných zónach. Ranná stuhnutosť kĺbu je veľmi dôležitým príznakom tohto ochorenia. Spočíva v pocite „zdrevenenia“, slabosti, ktoré sa zjavujú hneď po prebudení a zabraňujú vykonávať želané a potrebné pohyby. V priebehu dňa toto stuhnutie ustupuje.

Reumatoidná artritída – komplikácie

Pri dlhodobom ochorení sa môžu objaviť orgánové komplikácie. Najčastejšie medzi ne patria: – únava a celková slabosť, podkožné uzlíky uložené v podkoží lakťa, chrbta ruky a krížov, postihnutie krvných ciev, zápal rohovky a očného bielka a zriedkavejšie pľúcne, srdcové a pečeňové komplikácie.

Reumatoidná artritída – liečba

Liečba môže byť:

  1. Medikamentózna – kedy vám lekár predpíše určité lieky, krémy, maste, ktoré by vám mali pomôcť od problému.
  2. Alternatívna – bylinky – existujú rôzne bylinky, ktoré môžu pomôcť pri opuchoch kĺbov, zápaloch a tak uľaviť od bolesti.

Pijavica lekárska – Hirudoterapia- je tak isto jednou z možností riešenia artritídy, kedy pijavice veľmi účinne pôsobia protizápalovo, odstraňujú opuchy, uľavujú od bolesti. V prípade, ak nemôžete kvôli akémukoľvek dôvodu podstúpiť Hirudoterapiu, odporúčame užívanie Molekulárneho vodíka, ktorý má podobné vlastnosti na organizmus ako účinné látky z pijavíc lekárskych.