Skip to main content

V tomto článku si začneme dopodrobna rozoberať reumatoidnú artritídu.

 

Kĺby sú pohyblivou súčasťou kostných štruktúr umožňujúce pohyb kostí zabezpečovaný svalstvom. Tieto biologické „pánty“ umožňujú pohyb či otáčanie kostí okolo jednej, dvoch až troch osí v priestore. Aby kĺby mohli spĺňať spomínané funkcie sú vystlané špeciálnou membránou, nazývanou synoviálna (mazotvorná) alebo môžu byť tuhšie, tvorené prevažne väzivovým tkanivom. V mnohých prípadoch sa v kĺbovej štrbine súčasne nachádzajú vnútorné chrupky (typickým príkladom sú menisky kolena), ktoré vzájomne adaptujú povrch kostí podieľajúcich sa na tvorbe daného kĺbu.

Čo je to reumatoidná artritída – reuma?

Hovoríme o ochorení, ľudovo nazývanom aj reuma. Je to chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje kĺby ľudského tela. Priebeh je ťažko predvídateľný, od spontánneho vyliečenia až po invaliditu. Vyskytuje sa asi u 1% populácie a hoci sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie postihuje jedincov medzi 30 a 60 rokom života. Častejší výskyt sa zaznamenáva u žien. Na jedného muža s reumatoidnou artritídou pripadajú tri ženy s touto diagnózou. Ide o najčastejšie charakteristické zápalové neinfekčné ochorenie kĺbov.

Prečo vzniká reuma? 

Toto ochorenie je výsledkom neznámeho spúšťajúceho faktora, ktorý stimuluje imunitný systém jedinca s dedične danou náchylnosťou. To znamená, že niektorí ľudia sú z genetických dôvodov náchylnejší na vznik ochorenia. Ich imunitný systém začne v určitej chvíli tvoriť protilátky proti zatiaľ neurčenému antigénu, ktorý považuje za cudzí a snaží sa ho odstrániť. Výsledkom pôsobenia spomínaných antigénov je spustenie zápalovej reakcie vo vnútri synovinálnej membrány, ktorá obaľuje kĺby. Tento proces pritiahne zápalové bunky tvoriace enzýmy, ktoré následne prehlbujú zápal a prispievajú k opotrebovávaniu kostí a chrupky. V tomto prípade je sám zápal príčinou symptómov ochorenia a z dlhodobého hľadiska vedie k vzniku deformít kĺbov. Toto ochorenie je ďalším typickým príkladom prehnanej „snaživosti“ nášho imunitného systému. V pátraní po príčine vzniku ochorenia sa vytrvalo hľadal infekčný činiteľ, či už baktéria alebo vírus, ale neúspešne.

My účinne pomáhame pri zmierňovaní príznakov tohoto ochorenia Hirudoterapiou, čo znamená terapiou pomocou pijavíc lekárskych. Pijavica lekárska má v sebe látky, ktoré účinne napomáhajú pri zápalových procesoch, opuchoch a tým zmierňujú bolesti, ktoré reumu sprevádzajú.