Skip to main content

Chcem sa vás opýtať, čo je vlastne celulitída a ako ju môžem odstrániť. Vyskúšala som rôzne diéty a aj posilovňu a nepodarilo sa mi dosiahnuť ústup.

 

Celulitída

– je dosť ťažká a náročná téma, ktorá by si vyžadovala celú štúdiu na objasnenie tohto javu. Pokúsim sa ju vysvetliť v niekoľkých jednoduchých a zrozumiteľných vetách.

O čom hovoríme

Termín – celulitída sa s obľubou používa hlavne v ženských magazínoch. Tieto referujú o nevzhľadnej koži na stehnách a zadku v podobe jamiek či zvraštení kože. Avšak objavuje sa aj na rukách, bruchu aj chrbte. Laická tlač referuje o zle pochopenej chorobe ale v skutočnosti ide o manifestáciu obezity, ktorá odpovedá fibróznemu väzivovému stavu medzi fasciiou a tukovými lalôčikmi (fibróza je zmnoženie väziva na úkor funkčného tkaniva. Pri väčšom rozsahu vedie k zatuhnutiu a poruche funkcie postihnutého miesta).

Podstata poruchy

je v rôznom priebehu kolagénu – elastických vlákien. U žien tieto kolagenné vlákna obklopujú tukové bunky, keď sa tieto bunky zmnožia, vytlačujú tieto ,,hrozná“ tuku nahor a vytvára sa tzv. pomarančová koža.

Vzhľadom na to, že hlavná vada je v kolagénnom väzive, málokedy pomôže redukčná diéta aj keď netreba zabudnúť na správne stravovanie a zdravú výživu. K odbúraniu tohto javu napomáha mikrocirkulácia v týchto štruktúrach. To sa dá veľmi dobre dosiahnuť manuálnymi lymfodrenážami, miestnym zohriatím podkožia a následným odvedením lymfy, v ktorej sa nahromadené tuky nachádzajú. Pre dobrú cirkuláciu lymfy je veľmi prospešný pohyb (aspoň 45 minútové prechádzky každý deň) a pravidelný pitný režim.

Ako ju odstrániť

Už asi pred dvoma rokmi sa objavila na trhu s masážami smerovaná masáž na dosiahnutie čo najväčšieho úbytku rozmeru z problémových miest. Jedná sa o bankovú anticelulitídnu masáž v kombinácií s lymfodrenážami. Anticelulitídne bankovanie úplne rešpektuje štruktúru celulitídy a tak je schopná v minimálnom čase odbúrať maximum nazbieraných tukov. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že už za jednu hodinu masáže je možný minimálny úbytok až 5 milimetrov z priemeru jedného stehna. Pri celých kúrach sa môže jednať až o niekoľko centimetrov. Skúste vo svojom okolí vyhľadať niekoho, kto bol do tejto odbornej procedúry zaškolený. Budete príjemne prekvapený. Túto procedúru s obľubou využívajú aj muži – nemusia cvičiť.

Priamo o obezite a celkovom schudnutí sa zmienim v nasledujúcom článku, pretože táto téma je trocha rozsiahlejšia. Prajem vám veľa zdaru v boji s celulitídou, pri zdolávaní centimetrov.