Skip to main content

Srdečne vás pozdravujem pán Legát. Vedel by ste mi vysvetliť, či je rozdiel medzi cholesterolom v potrave a v krvi? Dá sa nejako pomôcť alternatívnou medicínou ?

 

Napriek tomu, že sa v posledných desaťročiach cholesterol dostal do popredia záujmu lekárov i publicistov, zostáva jedným z najspornejších faktorov ovplyvňujúcich naše zdravie. Odborníci sa nezhodujú v názore na jeho vzťah k srdcovým ochoreniam a verejnosť presne nevie, čo cholesterol vlastne je.

Druhy cholesterolu

Ľudia si často zamieňajú dva druhy cholesterolu. Cholesterol obsiahnutý v potrave a krvný cholesterol. Cholesterol druhého typu je pre náš metabolizmus nevyhnutný. Pečeň denne vyrobí až jeden gram cholesterolu, voskovitej hmoty podobnej tuku, ktorá je súčasťou všetkých buniek. Krvný cholesterol sa zúčastňuje aj na tvorbe niektorých hormónov a pomáha vytvárať vitamín D a žlčové kyseliny dôležité pre trávenie.

Aká je správna hladina cholesterolu

Srdcové ochorenia, spôsobené vysokou hladinou cholesterolu, hrozia najmä osobám s dedičnou dispozíciou, k dôležitým faktorom patrí aj spôsob stravovania a obezita. Dedičné danosti nezmeníte, ale môžete zmeniť svoje stravovacie návyky. Meranie hladiny krvného cholesterolu je dnes pomerne bežný úkon. Na jeho výsledky sa môžeme úplne spoľahnúť len vtedy, ak sa robí pod lekárskym dohľadom. Hladina cholesterolu sa určuje v milimoloch na liter (mmol/l) a podľa nej sa vypočíta riziko srdcového ochorenia. Ak je hladina cholesterolu menej ako 5,2 mmol/l jedná sa o nízky rizikový faktor. V rozmedzí 5,2 – 6,5 mmol/l, ide o priemerný rizikový faktor. Ak je hladina v intervale 6,5 až 7,8 mmol/l, hovoríme o mierne zvýšenom rizikovom faktore. V prípade, že hladina je väčšia ako 7,8 mmol/l, ide o vysoký rizikový faktor.

Pri stanovení rizika sa samozrejme berú do úvahy ešte ďalšie faktory, ako je výskyt srdcových ochorení v rodine a individuálny životný štýl. Napríklad hodnota 6,4 môže byť prípustná pre zdravého muža bez ďalších rizikových faktorov. Pre človeka, u ktorého sa prejavujú príznaky anginy pectoris alebo, v ktorého rodine sa toto ochorenie vyskytovalo u viacerých generácií, je táto hodnota varujúca. Dobré výsledky pri tomto zdravotnom probléme máme s užívaním molekulárneho vodíka. Molekulárny vodík je hlavný nadradený antioxidant, viaže na seba škodlivé látky a vylučuje ich z organizmu von.

Určite sa nájdu rôzne spôsoby ako pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, ale je nutné ich konzultovať s lekárom, ktorý pozná váš konkrétny zdravotný stav.

Za odbornú konzultáciu ďakujem MUDr. Murajovi.