Skip to main content

Glaukóm a pijavica lekárska

Je všeobecne známe, že pijavice lekárske dokážu pomôcť s liečbou najrôznejších neduhov. Táto metóda je známa už zo staroveku. Pijavice mala vo veľkej obľube už Kleopatra. Pijavica a jej liečivé účinky nás sprevádzajú takmer celé dejiny.

Veľké množstvo ľudí predstava hirudoterapie znepokojuje, obavy však nie sú namieste. Tento proces totiž vôbec nebolí – ucítite len slabé uštipnutie pri prisatí a potom nepríjemné pocity zmiznú. Pijavica má totiž v slinách obsiahnuté analgetiká. Súčasne vám s nimi však do tela bude prúdiť cez 150 liečebných enzýmov, ktoré majú blahodarný vplyv na celý ľudský organizmus. Najviac zastúpený je hirudín, ktorý účinne riedi krv. Samozrejme aj enzýmy s antibiotickými účinkami alebo látky, ktoré výrazne potláčajú alergiu. Pijavice sú preto vhodné na zdravotné problémy ako napr. artróza, respiračné choroby, gynekologické problémy, kŕčové žily. Pomáhajú aj pri kožných problémoch, po úrazoch, rôzne neurologické choroby a dokonca sú výborným pomocníkom pri glaukóme, či rôznych očných zápaloch!

Práve zelený zákal (glaukóm) je veľmi zákerné ochorenie, ktorého si v jeho skorých štádiách vôbec nemusíte všimnúť. Vo chvíli, kedy ho zaregistujete, už môže byť zrak nenávratne poškodený!

Čo je vlastne glaukóm?

Za glaukóm označujeme stav, kedy dochádza k poškodeniu a odumieraniu očného nervu, ktorý vedie všetky informácie o obrazoch. Práve vďaka nemu vidíte a jeho degenerácia má za následok čiastočnú alebo úplnú stratu zraku.

Príčina glaukómu

Hlavnou príčinou je zvýšený vnútro-očný tlak. K tomu dochádza tak, že sa v oku nahromadí príliš veľké množstvo vnútro-očnej kvapaliny, ktorá nemá kam odtekať. Začne preto tlačiť na štruktúry v očiach, najmä potom na už spomenutý zrakový nerv. Ten pod náporom začína odumierať a poškodenia, ktoré choroba počas tejto fázy napácha, sú bohužiaľ nezvratné.

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že vnútro-očný tlak nepôsobí vôbec žiadnu bolesť ani tlak. Preto chorý človek o glaukómu vôbec nevie. Choroba o sebe dáva vedieť až v neskorších štádiách, kedy vás začne nepríjemne obmedzovať. Keď navštívite očnú ambulanciu až v tomto stave, váš zrak sa už nikdy nezlepší. Vaša liečba zabráni ďalšiemu zhoršovaniu. Preto navštevujte pravidelne očného lekára. Iba po dôkladnom vyšetrení očí budete mať istotu, že je s vaším zrakom všetko v poriadku.

Možností ako túto chorobu zastaviť, je niekoľko. V prvej fáze sa nasadzujú lieky, ktoré majú za úlohu znížiť vnútro-očný tlak a uľaviť tak namáhanému zrakovému nervu. Väčšina týchto liekov je vo forme očných kvapiek a je veľmi dôležité dodržiavať dávkovanie. Ak je táto liečba neúčinná, pristupuje sa k operácii očí. Pre tento zákrok si nájdite očné kliniku, kde pracujú skúsení profesionáli a majú za sebou preukázateľné skvelé výsledky.

Veď zrak máte len jeden a je potrebné sa o neho starať!