Skip to main content

Príjemný deň vám prajem. Mám ochorenie, ktoré sa volá burzitída, ale nerozumiem tejto diagnóze. Chcel by som vedieť čo môžem robiť pre zlepšenie svojho stavu.

 

Burzitída

je zápal mazového vačku v kĺbe. Tento vačok je naplnený tekutinou a pôsobí ako ochranný vankúšik, keď sa človek pohybuje. Problém sa objavuje vtedy, keď je ramenný, kolenný, lakťový a bedrový kĺb opakovane vystavený tlaku alebo neprimeranej záťaži. Niekedy sa vyskytne takýto zápal aj po nehode alebo úraze. Prejavuje sa  zápalom, opuchom a sprievodnými ťažkosťami pri pohybe a niekedy aj bez pohybu.

Najlepšie je postihnutú časť tela nechať odpočívať. Zápal by mal odznieť asi do 10 dní. Prikladanie ľadových obkladov a užívanie voľne predajných protizápalových liekov pomôže zmierniť opuch i bolesť. V ťažších prípadoch je potrebné podať injekčne, protizápalové lieky. Najrýchlejšia cesta k odstráneniu opuchu je lymfatická drenáž, ktorá napomáha ústupu zápalu a dokonca urýchľuje hojenie niekedy až na polovicu času.

Z alternatívnej medicíny môžete využiť bioaktívne látky pijavice lekárskej, ktoré majú výrazné protizápalové účinky. Pijavica po prisatí sa na telo, počas svojho kŕmenia sa tieto látky vstrekuje do nášho tela. Následne sa krvou dostávajú do celého organizmu.

Ako predchádzať burzitíde?

predtým než sa pustíte do cvičenia, vždy sa dostatočne rozcvičte, a po skončení tréningu opäť zaraďte strečing. Tak predídete nadmernému zaťaženiu kĺbov. Keď pri nejakej činnosti musíte kľačať, napríklad pri práci v záhrade, dajte si na kolená chrániče alebo si pod ne položte podložku z penovej hmoty (napr. karimatku), ktorá stlmí tlak na kolenné jabĺčko. Keď máte problémy s niektorým kĺbom, noste na ňom elastický obväz, ktorý mu poskytne oporu.