Skip to main content

Posielam vám srdečný pozdrav pán Legát. Mám už 26 rokov a ešte stále mám silné akné na tvári a dekolte. Prosím vás čo to vlastne je a čo mi môže najviac pomôcť s mojím trápením? Ďakujem.

Akné

je zápalové kožné ochorenie s typickými povrchovými erupciami, ktoré sú spôsobené upchatím kožných pórov. Je to choroba kožných tukových žliaz, čo vedie k upchávaniu pórov a výsevu lézií bežne nazvaných vriedky alebo uhry. Väčšinou sa vyskytuje na tvári, krku, chrbte, hrudníku a na ramenách. Vďaka Spojeným štátom americkým je to najčastejšie kožné ochorenie. (Majú najvyšší počet výskytu akné – 17 miliónov). Aj keď akné nieje závažné ochorenie ohrozujúce zdravie, ťažšie formy môžu viesť k zohyzdeniu a trvalému zjazveniu. To môže byť veľmi skľučujúce.

Akné sa vyskytuje najčastejšie u dospievajúcich chlapcov, ale môže sa objaviť u oboch pohlaví a v ktoromkoľvek veku. Zdá sa, že existuje rodinná dispozícia k rozvoju akné. Ochorenie väčšinou začína v puberte a môže prebiehať počas mnohých rokov. Traja zo štyroch dospievajúcich trpia do určitej miery akné, spôsobenou hormonálnymi zmenami, ktoré stimulujú mazové kožné žľazy. Iné sú hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas menštruácie a aj tehotenstvo . Iné zas pri užívaní perorálnej antikoncepcie alebo pri strese a tieto tiež zhoršujú prejavy.

K akné dochádza

vtedy, keď sa mazové žľazy vo vnútri kožných vlasových folikulov (pórov) upchajú. Ich sekrécia je rýchlejšia ako výstup mazu a kožných buniek z folikula. Upchatie spôsobí vypúlenie folikula (vytvorenie bielej zátky) a jeho vršok môže stmavnúť. Pokiaľ zátka spôsobí natrhnutie steny folikula, tuk, mŕtve kožné bunky a baktérie, normálne prítomné na povrchu kože, môžu vniknúť do kože a spôsobiť malé infikované ložiská, nazvané pustuly. Ak sú tieto infikované ložiská hlboko v pokožke, môžu sa zväčšiť a vytvoriť cysty.

Akné nie je spôsobené nečistotou alebo špinou na tvári, aj keď to môže problém zhoršiť. Ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k problému sú – vystavenie sa extrémnemu počasiu, stresy, endokrinné choroby, niektoré nádory a niektoré lieky. Problém akné bežne pretrváva až do 35 – 40 roku života.

Odporúčanie

vám prehodnotiť váš stravovací systém, pravidelne ošetrovať pleť a hlavne aplikovať čo najviac kozmetických lymfodrenáži. Tie vám takmer úplne prečistia podkožie a tak vytvoria čistejšie prostredie v podkoží. Samozrejme dôležitý  je aj pravidelný pitný režim, aby sa toxíny stihli z tela odplavovať.