Skip to main content

Zdravím vás pán Legát, často mávam presilené svaly a šľachy. Mohol by ste mi vysvetliť rozdiel medzi presilením a zápalom ? A ako by som mohol poriešiť svoj problém ? Ďakujem.

 

Podobný problém ohľadne „priesilu“, či zápalu šliach máva veľa ľudí. Väčšinou sa jedná o amatérskych športovcov, ktorý majú tendenciu prekročiť hranice svojho tela. Veľmi často sa stáva, že aj vážnemu zraneniu sa nedostáva dostatočnej pozornosti a úplne sa zabúda na fakt, že je dobré z času na čas navštíviť aj lekára. Bežné presilenie sa prejavuje miernou, až pálivou bolesťou. Nasleduje mierny opuch a potom sa môže objaviť aj podliatina. Natiahnutý sval môže byť dôsledkom náhlej vysilujúcej námahy alebo aj toho, že sa človek pred cvičením dostatočne nerozohrial (mám na mysli strečing). Ten je potrebný pred každým športom a následne aj po jeho skončení. Tkanivá sú natiahnuté alebo dokonca roztrhnuté, čo sa prejavuje krvácaním na danom mieste. Zápal sa prejavuje najmä bolesťou alebo citlivosťou v danom mieste a rozhodujúcim faktorom je obmedzená pohyblivosť svalu. Najčastejšie sa však objavuje zápal šľachy (tendinitída), ktorý býva dôsledkom opakovaných pohybov pri práci alebo pri športe.

Liečba

Na presilenie sa odporúča odpočinok, ľad – aby sa zmenšilo vnútorne krvácanie a zmiernil opuch (ľadové obklady), stlačenie (dôkladné ovinutie elastickým obväzom) a zdvihnutá poloha pomáha predísť opuchu postihnutej končatiny. Sú vhodné aj lieky s protizápalovým účinkom. Následne po liečbe sú dobré rehabilitácie a masáže.

Zápal šľachy priaznivo reaguje na kľudový režim. Aj niektoré bylinky ako napríklad kostihoj lekársky je dobré použiť na kúpeľ alebo formou obkladov. Čo sa týka lepšieho zahojenia a odstránenia opuchu vám môžem odporučiť terapiu pijavicami lekárskymi. Pijavice lekárske obsahujú bioaktívne látky, ktoré okrem iného pôsobia protizápalovo. V prípade, ak by ste z akéhokoľvek dôvodu nemohli podstúpiť terapiu pijavicami, je tomožnosť užívania Molekulárneho vodíka. Molekulárny vodík má podobné účinky na organizmus ako látky z pijavice, aj keď úplne nahradiť sa nedajú.