Skip to main content

Veľa ľudí mi kladie otázku ohľadom spánku a matracov. Tu je môj skromný pohľad.

 

Položme si základne otázky v súvislosti so spánkom :

  1. Kde spať?
  2. Ako spať?
  3. Prečo?
  4. Na čom?

Kde spať

Odpoveď na túto otázku poznáte vy. Nie všetci máme rovnaké možnosti a podmienky. Vynikajúcim radcom v tomto smere je Feng šuej a množstvo iných smerov, ktoré Vás nasmerujú ako vybrať správnu polohou pre vašu posteľ vo vašom obydlí.

Ako a prečo spať

Našim cieľom je dosiahnuť čo najpokojnejší, najuvoľňujúcejší spánok, celoročného hemženia sa a nekľudu. Bez ranného pocitu, že sme dolámaní, unavení a vyčerpaní. Stres predsa nikomu neprospieva. Prečo sa tak do hĺbky zaoberať spánkom a vecami s ním súvisiacimi? Teda aj tým, ako vybrať tie správne matrace na spanie.

Väčšina z nás celé dni pracuje a nezostáva čas na aktívnu rehabilitáciu, saunu, masáže, cvičenie. Ani na životosprávu, nútený relax, uvoľňujúce cvičenia a iné. A tak prichádza na rad pasívny relax, ktorý tvorí 1/3 až 1 nášho života. Áno – je to spánok. Málokto z nás si uvedomuje, že pre väčšinu ľudí je to jediná rehabilitácia tela. Práve vtedy, keď padneme polomŕtvy do postele sa naše telo aktivuje a nastáva prvá pomoc nášmu unavenému telu a psyche. Naše svaly, šľachy a kĺby sa uvoľňujú a zbierajú silu na celodenný beh o život. Lenže pri ležaní dochádza k stáze. Telo je nepravidelne prekrvované a dochádza k nedostatočnému vyživovaniu kĺbov, svalov a šliach. Ako tomu predísť? S tým súvisí odpoveď na štvrtú otázku.

Na čom spať

Základnou podmienkou zdravého spánku je anatomicky správna podpora tela, teda matrac. Výber správneho matraca je priamo úmerný kvalite nášho spánku a pasívnej relaxácií. Vybrať si správny matrac na spanie je niekedy viac než náročná úloha. Matrace sú rôzne, na trhu je ich veľa druhov – mäkké, tvrdé, pružinové, penové… Pri výbere treba mať na pamäti tvrdosť matraca, klimatizačné schopnosti a výšku ortopedickej záťaže. Také podmienky ako nehorľavosť a antialergické vlastnosti by mali byť samozrejmé.

Jeden z najúčinnejších materiálov je vysokoelastická pamäťová pena, reaguje na telesné teplo a hmotnosť. Vďaka tejto schopnosti dochádza pri ležaní k podstatnému zlepšeniu prekrvenia exponovaných častí tela, ako sú plecia, boky a ramená. Pri akejkoľvek záťaži má schopnosť pomalého návratu do pôvodného tvaru. Táto vlastnosť napomáha uvoľniť chrbát, medzistavcové platničky, väzy, šľachy a svaly. Výrazne zmierňuje problémy pri zápaloch sedacieho nervu, vyrovnáva poškodené držanie tela, skoliózu . Vlastne nás počas spánku lieči. Samozrejme neoddeliteľnou súčasťou vášho lôžka na spanie je potrebné vybrať si aj správny rošt, vankúš a paplón.