Skip to main content

Vážený pán Legát, využívam túto vzácnu ponuku v NŽT a chcela by som vás poprosiť o radu. Ako sa dá bojovať proti koxartróze. Či sa to podarí stravou alebo telocvikom, alebo už len lieky ? Mám 67 rokov. Ďakujem.

 

Koxartróza

patrí medzi najčastejšie kĺbové ochorenia postihujúce kĺby. Je dôsledkom pôsobenia mechanických a biologických faktorov, ktoré destabilizujú kĺbovú chrupavku a subchondrálnu kosť. Presná príčina, prečo koxartróza vzniká nieje známa a postihuje viac ženy než mužov. Proces tohto ochorenia môžu spustiť rôzne faktory. Niektorá literatúra udáva ako možnú príčinu aj dedičnosť. Keď sa kĺby v dôsledku osteoartrózy zdeformujú, vznikajú kostné výrastky, ktoré tlačia na okolité svaly a nervy.

Určite bude vhodné obohatiť stravu o viac zeleniny a ovocia pre množstvo vitamínov a minerálov, ale nieje známy konkrétny stravovací systém pre zmiernenie prejav osteoartrózy. Lieky, ktoré máte je potrebné užívať pravidelne a dlhodobo, pretože sa s ich pomocou dosahujú veľmi dobré výsledky. Z ďalšej liečby by vám mohli pomôcť:

Rehabilitačné, fyzikálne – balneoterapeutické postupy, zamerané zmiernenie bolesti, disability a udržanie rozsahu pohybu a svalovej sily. Deformity sa korigujú pomocou ortopedických pomôcok a rôznych typov ortéz. Vaše postihnutie si vyžaduje včasné odľahčenie kĺbov pomocou palice alebo barlí. V prípade, ak sa zveríte do rúk maséra ohľadne masáže, overte si, či je mu známe čo si môže dovoliť pri vašej diagnóze. Pri cvičení sa nikdy nepremáhajte a nepreceňujte. Dlhá chôdza takisto neprospeje vašim kĺbom.

Mohli by ste tiež vyskúšať Hirudoterapiu. Jedná sa o liečbu pijavicami lekárskymi. Účinné látky – bioaktívne látky (je ich cez 150 druhov), ktoré v sebe pijavica lekárska má sa vám do tela dostanú po jej prisatí sa na vaše telo. Vtedy sa začne kŕmiť a súčastne vstrekovať do organizmu spomínané liečivé látky. Tieto látky majú protizápalové účinky, detoxikujú organizmus, vylepšujú kvalitu krvi a aj kvalitu stien ciev a žíl a iné. Používajú sa pri rôznych diagnózach ako napr. pri problémoch s kolísavým tlakom, pri kŕčových žilách a mikrocievkach, zápaloch, chronických ranách. Tiež ich látky využívajú ľudia, ktorí majú bercové vredy, hnisavé rany, zápaly kĺbov, migrénu… Pravdaže aj pri tejto terapii sú možné kontraindikácie, ktoré treba zvážiť. Ak by ste kvôli ním nemohli podstúpiť Hirudoterapiu, môžete vyskúšať užívanie Molekulárneho vodíka, ktorý má podobné účinky ako pijavica lekárska.

Prejem Vám veľa síl na vašej boľavej ceste.