Skip to main content

Dobrý deň, mohli by ste mi niečo povedať o infrasaune? A priblížiť mi tak jej význam? Ďakujem.

 

Aký má infrasauna účinok na organizmus?

Účinok infrasauny je založený na pôsobení infračerveného žiarenia, ktoré preniká do hĺbky svalového tkaniva a práve preto dochádza k intenzívnemu poteniu už pri teplote okolo 50 °C. Vaše telo tak vlastne začína pracovať ako zdroj, ktorý v sebe akumuluje až 90 % tepla. Po celý čas pobytu v infrakabíne dýchate vzduch, ktorý má teplotu od 20 do 55 °C, nikdy nie vyššiu. Infrasauna je vhodná najmä pre tých, ktorí nemôžu navštevovať klasickú saunu (osoby s nízkym a  vysokým krvným tlakom). Intenzívnym teplom sa začnú uvoľňovať póry do hĺbky a potením potom dochádza k prečisťovaniu pleti. Škodliviny sú z tela vyplavované, pleť sa nevysušuje a odďaľuje sa tak proces starnutia. Akonáhle sa vyplavujú škodlivé látky a dochádza k prekrvovaniu (roztiahnutie ciev) – celulitída dostáva „ na frak“. Dostatočné prekrvenie tukových tkanív vplýva aj na spaľovanie kalórií, takže infrateplo môžeme zaradiť do redukčného programu.

Efekt potenia zvýši vlažná sprcha pred samotným vyhrievaním v infrakabíne (oproti saune je 2 až 3 – krát intenzívnejšie). Počas prehrievania nezabudnite dodržiavať pravidelný pitný režim. Čím viac pijete, tým viac sa potíte. Ako dlho sa budete vyhrievať v infrakabíne, závisí od vás. Normálny pobyt je od 25 do 40 minút pri teplote 65°C. Za tento čas telo spáli asi 700 kalórií bez akejkoľvek záťaže.

Pobyt v infrakabíne

  • prehreje telo, zvýši telesnú teplotu – čím simuluje horúčku, a tým dá do pohybu imunitný systém. Zvýši sa počet bielych krviniek a obranyschopnosť organizmu. Krvný obeh sa zvýši a pokožka sa lepšie prekrvuje. Látková výmena organizmu sa zrýchli tak, ako pri pasívnom tréningu, ktorý sa odporúča na rozcvičenie pri niektorých športoch, aby ste predišli úrazu. Teplo, ktoré sa v infrasaune dostane do svalového tkaniva tiež odstraňuje napätie a zvyšuje flexibilnosť pohybového ústrojenstva, čím sa zintenzívni aj pocit relaxácie.
  • spôsobuje neuveriteľnú úľavu boľavým a zaťaženým kĺbom. Hĺbkové teplo pomáha zmierňovať bolesti, čo je vhodné a ovplyvňuje liečbu ochorení ako napr. artrózy, výrony, nervové bolesti (napr. chrbtice), ale aj svalových kŕčov či stuhnutých svalov. Teplom sa zvýši prekrvenie a všetky nečistoty sú rýchlejšie odvádzané z tela von. Svaly sú zásobované kyslíkom, rýchlejšie a pravidelnejšie. Srdce zvýši cirkuláciu, čo v konečnom dôsledku posilňuje stabilitu krvného systému.