Skip to main content

Dobrý deň, odporučili mi, aby som zvýšil príjem horčíka. Mám bolesti svalov a kŕče. Vysvetlili by ste mi, aký to má súvis s mojim zdravotným stavom? Ďakujem.

 

Horčík

je prvok bez ktorého človek nemôže byť zdravý. Iont horčíku má svoju nezastupiteľnú úlohu vo všetkých procesoch prebiehajúcich v organizme. Napríklad v ochranných procesoch pôsobí ako činiteľ antistresový, antitoxický, protialergický a protizápalový. Chráni organizmus pred ionizujúcim žiarením, reguluje teplotu, …. a pôsobí na relaxáciu a znecitlivenie.

Ľudské telo obsahuje od 20 do 30 gramov horčíka. Z toho 50 až 70% je v kostiach, zvyšok vo svaloch, žľazách a niečo aj v krvi. Horčík ukľudňuje nervový systém, reguluje nervovú a svalovú rovnováhu, vracia vnútornú vyrovnanosť. Okrem toho aktivuje enzýmy a je nutný pre tvorbu antiteliesok a ochranných látok. Farmaceutické (chemické) výrobky sťažujú prisvojovanie horčíka a dokonca ho z organizmu vylučujú (napr. emetika, laxativa, analgetika, antikoncepčné prostriedky…). Nestačí však telu horčík len dodávať, telo ho musí aj vstrebávať. To je závislé na žľazách s vnútornou sekréciou, štítna žľaza, príštitné telieska, slinivka atď..

Prejavy neznášanlivosti: agresivita, neurózy a pod. – sú jasným znakom nedostatku horčíku.

Typické prejavy z nedostatku horčíku sú: ranná únava, nespavosť, nočné potenie, búšenie srdca, arytmia, náhle závrate, strata rovnováhy, trasenie viečok, hmla, kmitajúce body pred očami, padanie vlasov, lámavé nechty, práchnivenie zubov, mravenčenie v nohách, kŕče, rýchla únava, časté bolenie hlavy, citlivosť na zmeny počasia má často tiež súvis s nedostatkom horčíku. K zisteniu nedostatku horčíku často stačia dva príznaky.

Horčík pôsobí sedatívne a reguluje nervový systém. Tým uvoľňuje svaly. K horčíku je nutné konzumovať aj vápnik, v pomere 2:1, s vitamín E, vitamín C a vitamín B2 a vitamín B6.