Príjemný deň vám prajem. Mám burzitídu a nerozumiem tejto diagnóze, a chcel by som vedieť čo môžem robiť pre zlepšenie svojho stavu.

 

Burzitída je zápal mazového vačku v kĺbe. Tento vačok je naplnený tekutinou a pôsobí ako ochranný vankúšik, keď sa človek pohybuje. Problém sa objavuje vtedy , keď je ramenný, kolenný, lakťový a bedrový kĺb opakovane vystavený tlaku alebo neprimeranej záťaži. Niekedy sa vyskytne takýto zápal aj po nehode alebo úraze. Prejavuje sa  zápalom , opuchom a sprievodnými ťažkosťami pri pohybe a niekedy aj bez pohybu.

Najlepšie je postihnutú časť tela nechať odpočívať. Zápal by mal odznieť asi do 10 dní. Prikladanie ľadových obkladov a užívanie voľne predajných protizápalových liekov pomôže zmierniť opuch i bolesť. V ťažších prípadoch je potrebné podať injekčne, protizápalové lieky. Najrýchlešia cesta k odstráneniu opuchu je lymfatická drenáž, ktorá napomáha ústupu zápalu a dokonca urýchľuje hojenie niekedy až na polovicu času.

Ako predchádzať burzitíde ? Predtým než sa pustíte do cvičenia, vždy sa dostatočne rozcvičte, a po skončení tréningu sa zas uvoľnite. Tak predídete nadmernému zaťaženiu kĺbov. Keď pri nejakej činnosti musíte kľačať , napríklad pri práci v záhrade , dajte si na kolená chrániče alebo si pod ne položte podložku z penovej hmoty, ktorá stlmí tlak na kolenné jabĺčko. Keď máte problémy s niektorým kĺbom , noste na ňom elastický obväz, ktorý mu poskytne oporu.