Chcem sa vás opýtať čo je vlastne celulitída a ako ju môžem odstrániť, vyskúšala som rôzne množstvo diét a aj posilovňu a nepodarilo sa my dosiahnuť ústup.

 

Toto je dosť ťažká a náročná téma ktorá by vyžadovala celu štúdiu na objasnenie tohto javu.

Pokúsim sa to vysvetliť v niekoľkých jednoduchých a zrozumiteľných vetách.

Termín celulitída sa s obľubou používa hlavne v ženských magazínoch, ktoré referujú o nevzhľadnej koži na stehnách a zadku v podobe jamiek a zvraštení kože. Toto sa však objavuje aj na rukách , bruchu a chrbte. Laická tlač referuje o zle pochopenej chorobe, ale v skutočnosti ide o manifestáciu obezity , ktorá odpovedá fibroznému väzivovému stavu medzi fasciiou a tukovými lalôčkami . ( Fibróza je zmnoženie väziva na úkor funkčnej tkane , pri väčšom rozsahu vedie k zatuhnutiu a poruche funkcie postihnutého miesta. )

Podstata poruchy je v rôznom priebehu kolagenňe - elastických vlákien. U žien tieto kolagenné vlákna obklopujú tukové bunky, keď sa tieto bunky zmnožia , vytlačujú tieto ,,hrozná“ tuku nahor a vytvárajú tzv. pomarančovú kožu.

Vzhľadom na to ,že hlavná vada je v kolagennom väzive , málokedy pomôže redukčná diéta aj keď netreba zabudnúť na správne stravovanie a zdravú výživu. K odbúraniu tohto javu napomáha mikrocirkulácia v týchto štruktúrach, to sa dá veľmi dobre dosiahnuť manuálnymi lymfodrenážami , miestnym zohriatím podkožia a následným odvedením lymfy v ktorej sa nahromadené tuky nachádzajú. Pre dobru cirkuláciu lymfy je veľmi prospešný pohyb , ako sú aspoň štyrisať päť minútové prechádzky každý deň a primeraný pitný režim.

Určite sa pri celulitíde ešte v niektorom z článkov zastavíme.