Posielam vám srdečný pozdrav pán Legát, mám už 26 rokov a ešte stále mám silné akne na tvári a dekolte , prosím vás čo to vlastne je a čo mi môže najviac pomôcť s mojím trápením ? Ďakujem.

 

Akné je zápalové kožné ochorenie s typickými povrchovými erupciami, ktoré sú spôsobené upchatím kožných pórov, je to choroba kožných tukových žliaz , čo vedie k upchatiu pórov a výsevu lézií bežne nazvaných vriedky alebo uhry. Väčšinou sa vyskytuje na tvári, krku, chrbte, hrudníku a na ramenách. Vďaka Spojeným štátom americkým je to najčastejšie kožné ochorenie. ( Majú najvyšší počet výskytu akné - 17milionov.) Aj keď akné nieje závažne ochorenie ohrozujúce zdravie, ťažšie formy akné môžu viesť k zohyzdeniu a trvalému zjazveniu, čo môže byť veľmi sužujúce.

Akné je najčastejšie u dospievajúcich chlapcov, ale môže sa objaviť u oboch pohlaví a v ktoromkoľvek veku. Zdá sa, že existuje rodinná dispozícia k rozvoju akné. Ochorenie väčšinou začína v puberte a môže prebiehať počas mnohých rokov. Traja zo štyroch dospievajúcich trpia do určitej miery akné,  spôsobenou hormonálnymi zmenami, ktoré stimulujú mazové kožné žľazy. Iné hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas menštruácie, tehotenstva, pri užívaní perorálnej antikoncepcie alebo pri strese,  tiež zhoršujú tieto prejavy. K akné dochádza vtedy, keď sa mazové žľazy vo vnútri kožných vlasových folikulov (pórov) upchajú, pretože ich sekrécia je rýchlejšia ako výstup mazu a kožných buniek z folikula. Upchatie spôsobí vypúlenie folikula (vytvorenie bielej zátky) a jeho vršok môže stmavnúť . Pokiaľ zátka spôsobí natrhnutie steny folikula, tuk, mŕtve kožné bunky a baktérie, normálne prítomné na povrchu kože, môžu vniknúť do kože a spôsobiť malé infikované ložiská, nazvané pustuly . Ak sú tieto infikované ložiská hlboko v pokožke, môžu sa zväčšiť a vytvoriť cysty. Akné nieje spôsobené nečistotou alebo špinou na tvári , aj keď to môže problém zhoršiť, ďalšie faktory ktoré môžu prispieť k problému sú - vystavenie sa extrémnemu počasiu, stresy , endokrinné choroby, niektoré nádory a užívanie určitých liekov. Problém akné bežne pretrváva až do 35 - 40 roku života.

Odporúčam vám prehodnotiť váš stravovací systém, pravidelne ošetrovať pleť a hlavne aplikovať čo najviac kozmetických lymfodrenáži, ktoré vám takmer úplne prečistia podkožie a tak vytvoria čistejšie prostredie v podkoží.